I ett bombat niovåningshus i Kharkiv bor Katerina Ivakina ensam kvar, bland hundratals ikoner, böcker och Marilyn Monroe-kuddar. Hon, som kallar sig Saltivkas Marilyn Monroe, tvättar håret, klär upp sig och målar naglarna när beskjutningen tilltar. Om hon ska dö vill hon åtminstone bli ett vackert lik.
Under nästan fem år har Mustafa Can gjort sju resor och tillbringat sammanlagt tretton månader vid och bortom frontlinjen vid skiftande årstider. Han har tagit sig fram genom sönderskjutna städer, försvinnande byar, källare, frontsjukstugor, tillfälliga hem, kyrkogårdar och skyttegravar vid nollinjen. Han har sett fronten flytta från horisonten till en himmel mättad av drönare. Flera av dem han har lärt känna och hukat bredvid är döda, och byar där han har suttit i människors kök är i dag ockuperade.
Ur dessa resor och möten växer en dokumentärberättelse om vad ett utdraget krig gör med en människas kropp, röst, kärlek, hat, övertygelser och minne. Katerina är en av många återkommande gestalter. Det är kvinnorna som bär boken: soldater, sjukvårdare, mödrar, hustrur och änkor mellan arton och åttiofyra år. Många har förlorat barn, barnbarn, makar och hem som gått i arv i generationer, men ingen låter sig reduceras till sina förluster.
Mustafa Can skildrar kriget ur den enskilda människans perspektiv, i sin råa brutalitet, men med en humor och skönhet som hör den stora litteraturen till. Marilyn Monroe bor i det bombande huset är ett litterärt och journalistiskt kraftprov av bestående värde.
Mustafa Can är en av Sveriges mest hyllade skribenter och författare. Han har belönats med Stora Journalistpriset, Publicistklubbens Stora Pris och Guldpennan.
Han debuterade som författare 2006 med den hyllade Tätt intill dagarna.