Ovanför en gammal Konsumkasse skimrar och sprakar något märkligt i luften. I kassen finns fotografier och papper från Iran och Sovjetunionen. Med sina egna ord och humor tar Laleh Pourkarim med oss genom historien ända bort till USA och nutiden. Och varsamt in i det allra innersta. Där hör vi hennes pappa viska om Marx och de döda persiska poeterna, medan Gustaf talar om Gud i det andra örat. Och vad var det mamma sa om individens egen kraft, osynliga mönster och pengarna? Kan man vara både poet och varg?
Och längst ner i kassen ligger ett dokument som varit omöjligt att läsa, fram till nu.
En så personlig bok att alla kan förstå den. Om att närma sig de stora frågorna, för att kanske kunna begripa sig själv och världen lite bättre.
"Artisten Lalehs unika hand med språket sprakar loss även i bokform."
Svenska Dagbladet
"Laleh trollbinder från första till sista sidan och boken känns rakt igenom äkta. Jag såg hur vi var stjärnor är en djupt originell självbiografi berättad med elegans."
BTJ
"Det är förmodligen den mest personliga biografi jag har läst. I en genre där många blir redovisande skildrar hon sina känslor och tankar. Vad hon känt går inte skilja från vad som hänt, så varför blunda inför sin upplevelse?"
Upsala Nya Tidning
"En fin bok om en unik artist."
M-magasin